Program wychowawczy

Koncepcja wychowawcza św. Urszuli Ledóchowskiej

Istotne znaczenie dla powstania koncepcji wychowawczej św. Urszuli miały przede wszystkim jej osobowość, doświadczenie domu rodzinnego, droga życiowa, kontakty z ówczesnymi prądami pedagogicznymi i jej głęboko ewangeliczne powołanie.

Doświadczenie wyniesione z domu rodzinnego potwierdza prawdę, że pierwszą i niezastąpioną wspólnotą wychowawczą jest rodzina i że najważniejszą rolę w wychowaniu pełnią rodzice. Osobowość Matki Urszuli jako przyszłej wychowawczyni kształtowała się w atmosferze dobroci, zaufania, pracy, poczucia obowiązku, jaką umieli wytworzyć jej rodzice w domu rodzinnym. Od nich nauczyła się szacunku dla drugiego człowieka, konsekwencji w stawianiu wymagań, którym towarzyszyła życzliwość, mądra wyrozumiałość i pomoc.

Ważnym źródłem koncepcji wychowawczej św. Urszuli jest powołanie, które decydowało o jej sposobie myślenia, podchodzenia do świata i do ludzi. Matka odczytała je jako wezwanie do ewangelizacji człowieka w najważniejszych okresach jego życia. Jednocześnie określiła cel swojej służby drugiemu człowiekowi: wskazywać drogę do nieba, czyli do pełni rozwoju rozumianej jako świętość.
Najważniejszym ideałem w wychowaniu był dla Matki Urszuli Jezus Chrystus Pan i Król serc ludzkich. Uważała, że On jest najlepszym Wychowawcą. Była przekonana, że Bóg jest tym, który pierwszy wychowuje człowieka.
Koncepcja systemu wychowawczego św. Urszuli jest konsekwentna i dynamiczna.

Główne założenia i cele to:
„Wychowywać – prowadzić do Boga, do kochającego Ojca, z radością dawać miłość, szczególnie najbardziej potrzebującym, stwarzać wewnętrznie (bliskość z Chrystusem) i zewnętrznie (atmosfera szczęścia) warunki wspomagające dojście do celu”;
„Mamy więc w tym dziele wychowania dwojakie zadanie: pierwsze – wychować dzieci dla Boga, dla ojczyzny niebieskiej, drugie – to wychowanie dzieci dla społeczeństwa, dla ojczyzny ziemskiej”.

Cele:
  • przygotowanie wychowanków do pracy nad sobą;
  • przygotowanie do bycia pożytecznym członkiem społeczeństwa;
  • przygotowanie do bycia człowiekiem, którego najważniejszymi cechami są: miłość Boga i ludzi, dobroć, poczucie obowiązku, samodzielność, odwaga, odpowiedzialność, wytrwałość i pracowitość.

Dziedziny wychowawcze:

Wychowanie religijne – oparte na bezpośrednim oddziaływaniu atmosfery religijne. „Boga trzeba dać dziecku od pierwszych chwil jego istnienia”. Św. Urszula uważała, że największe obowiązki związane z wychowaniem dziecka spoczywają na matce, która oddziałuje w tej sferze miłością i przykładem – „Na kolanach świętej matki wychowują się święci”.
Wychowanie umysłowe uczenie odróżniania dobra od zła, kierowania się ku dobru i unikaniu zła. Istotne jest tu kształcenie woli oraz uczuć wyższych, które umożliwiają emocjonalną samokontrolę, ważną w kształtowaniu charakteru człowieka. Św. Urszula uważała, że najistotniejsze zadanie wychowawcze to uczenie pracy nad sobą.
Wychowanie społeczne – uczenie umiejętności dostrzegania potrzeb społecznych i aktywnego odpowiadania na nie. Istotne jest tu myślenie o innych, a nie skupianie się tyko na sobie, swoich potrzebach i sprawach.
Wychowanie patriotyczne i obywatelskieśw. Urszula uważała, że hasłem ludzkiego życia powinny być słowa: Bóg i Ojczyzna. Jako forma wychowania patriotycznego Matka stosuje pogadanki, akademie, uroczystości patriotyczne, płomienne przemówienia i apele, a także wycieczki przybliżające ojczysty krajobraz i kulturę, spotkania ze sławnymi Polakami, naukę tańców narodowych, żywe obrazy czy inscenizacje teatralne.
Wychowanie estetyczne – rozwijanie wrażliwości na piękno w świeci. Św. Urszula uważała, że placówki wychowawcze powinny znajdować się w bliskości przyrody, pięknym otoczeniu, przestrzeni sprzyjającej zachwytowi i kontemplacji.
Wychowanie fizyczne i zdrowotne św. Urszula uważała, że dzieci powinny mieć codziennie zapewniony czas na ruch na powietrzu. Formy podejmowanych aktywności to: spacery, zabawy i gry sportowe, gimnastyka, ćwiczenia fizyczne, lekcja tańca.

Zasady wychowania:

Opieranie działania wychowawczego na pobudzaniu w wychowankach refleksji nad celami i sensem własnego życia, rozwoju, wysiłku, radości i cierpienia, a następnie inspirowania ich do własnej aktywnej pracy nad sobą, do świadomego kierowania swoim życiem.
Stwarzanie możliwie najkorzystniejszej wychowawczo atmosfery: „Oto pierwszy warunek wychowania dzieci dla Boga – tworzyć wokół nich atmosferę szczęścia. Gdy to zrobione, reszta już pójdzie łatwiej”.

Metody wychowania:

Metoda przykładu (modelowania) – nawiązująca do mechanizmów imitacji i identyfikacji, szczególnie ceniona przez Matkę Urszulę;
Metoda nagród i kar – wzmacniająca jedne, a hamująca inne zachowania, tym samym ćwicząca zachowania pozytywne;
Metoda oddziaływań słownych – słowo traktowane jako bodziec do zmiany zachowania;
Metoda oddziaływania sytuacyjnego obejmująca rozwiązywanie zadań, wymagających różnego typu pożądanej aktywności działaniowej.

Istotną cechą skutecznej działalności wychowawczej jest elastyczność, która pozwala na dopasowanie metod i technik wychowawczych do konkretnej sytuacji.