ORGANY PRZEDSZKOLA I ICH KOMPETENCJE

Organami przedszkola są:

- Dyrektor

- Zespół opiekuńczo-wychowawczy.

Organy przedszkola współdziałają ze sobą, mają zapewnioną możliwość podejmowania działań oraz inicjatyw w zakresie swoich kompetencji.

Dyrektor przedszkola kieruje działalnością przedszkola i reprezentuje go na zewnątrz wobec władz oświatowych, samorządowych i kościelnych.

Odpowiada, w ramach określonych prawem, wobec Osoby Prowadzącej, organu nadzoru pedagogicznego i organu dotującego za zgodne ze statutem prowadzenie działalności przedszkola.

Dyrektor w porozumieniu z osobą prowadzącą:

- Zgłasza jednostce samorządu terytorialnego, prowadzącej ewidencję przedszkoli niepublicznych, zmian zaistniałych w danych dotyczących przedszkola zawartych w zgłoszeniu do ewidencji, powstałych już po zarejestrowaniu placówki,

- Ustala wysokości opłat za świadczenia prowadzonego przez zgromadzenie przedszkola,

- Dostarcza organowi właściwemu do udzielania dotacji informacji o planowanej liczbie dzieci w przedszkolu,

- Organizuje administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę przedszkola.

- Dyrektor przedszkola zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz czuwa nad przestrzeganiem praw dziecka.

- Dyrektor przedszkola sprawuje nadzór pedagogiczny w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej przedszkola.

- Dyrektor przedszkola planuje i realizuje nadzór pedagogiczny poprzez:

- Kontrolę i analizę dokumentacji prowadzonej przez nauczycieli (wpisem w dziennikach zajęć, planach pracy dydaktyczno-wychowawczej, arkuszach obserwacji),

- Hospitacje zajęć dydaktycznych (udokumentowane wpisem do dziennika zajęć),

- Bieżące przeglądy placówki, pod kątem wyposażenia oraz tworzonych przez nauczycieli warunków do nauki, zabawy i opieki (adnotacją w „zeszycie przeglądów”).

Dyrektor przedszkola kieruje bieżącą działalnością opiekuńczą, wychowawczą, dydaktyczną przedszkola, a w szczególności:

- Przyjmuje dzieci do przedszkola na zasadach określonych w paragrafie 11 Statutu oraz może skreślić dziecko z listy wychowanków w przypadkach określonych w paragrafie 13 Statutu.

- Organizuje opiekę nad dziećmi i stwarza możliwie najlepsze warunki dla ich harmonijnego rozwoju,

- Współdziała z nauczycielami i pozostałymi pracownikami w wypełnianiu zadań przedszkola oraz wspomaga doskonalenie zawodowe,

- Współpracuje z rodzicami w sprawach dotyczących procesu opiekuńczego, wychowawczego, dydaktycznego.

Dyrektor przedszkola odpowiada za administracyjną, gospodarczą i finansową obsługę przedszkola, w szczególności:

- Dysponuje – w porozumieniu z osobą prowadzącą – budżetem przedszkola,

- Odpowiada za prowadzenie dokumentacji przedszkola, takich jak:

Dzienniki zajęć

Plany pracy wychowawczo – dydaktycznej

Arkusze obserwacji dziecka

Księgi ewidencji dzieci

Zeszytu spotkań zespołu opiekuńczo-wychowawczego

Dokumentacji administracyjnej.

Dyrektor przedszkola jest kierownikiem zakładu pracy w rozumieniu przepisów praca pracy, zatrudnia i zwalnia nauczycieli oraz innych pracowników przedszkola. Dyrektor określa na piśmie zakres szczegółowych zadań dla poszczególnych pracowników placówki.

Dyrektor może skorzystać z Pomocy wolontariuszy przyjmowanych na podstawie obowiązkowych przepisów prawnych.

Zespół opiekuńczo-wychowawczy jest organem kolegialnym, do którego należą nauczyciele i personel pomocniczy. Zespół opiekuńczo-wychowawczy współdziała z dyrektorem i jest organem doradczym w realizacji zadań statutowych placówki. Do kompetencji zespołu opiekuńczo-wychowawczego należą:

- Współtworzą i realizują plany pracy placówki,

- Współtworzą plany doskonalenia zawodowego o formacji duchowej,

- Dokonywanie wyboru programu dydaktycznego przedszkola,

- Współdecydują w sprawie skreślenia dziecka z listy wychowanków placówki,

- Opiniowanie zakresu dodatkowych obowiązków pracowników.

Zespół opiekuńczo-wychowawczy jest zobowiązany do zachowania dyskrecji, nie ujawnia spraw omawianych spotkaniach zespołu, które mogą naruszać dobra osobiste dzieci lub rodziców (opiekunów prawnych) także nauczycieli i innych pracowników przedszkola.