Rodzice idealni

Nie ma na świecie idealnych rodziców. Każdy ma jakieś słabości, ograniczenia, wady. Dążenie do perfekcji może narobić więcej szkody niż pożytku, odwraca bowiem uwagę od tego, co tu i teraz dzieje się z naszym dzieckiem. Czasami jednak szukamy jakiejś wskazówki, zadajemy sobie pytanie, jaki powinien być "wystarczająco dobry rodzic".

Dość dobry rodzic:

• Jest wystarczająco wytrzymały, by przez mniej więcej dwadzieścia lat znosić to, że istnieje ktoś bardzo od niego zależny.
  • Dba o swoje fizyczne i psychiczne, żeby dzieci mogły na nim polegać, nie musiały mu służyć jako "podpora" czy "pociecha".
  • Jest na tyle wrażliwy, że rozumie uczucia dziecka, które jest zbyt niedojrzałe, by umieć je odpowiednio wyrażać.
  • Używa swojej intuicji do oceny konkretnej sytuacji, konkretnego dziecka - nie polega nadmiernie na teoriach, radach, zasadach.
  • Jest świadom swoich uczuć i potrzeb.
  • Potrafi porozumiewać się z innymi jasno, ale zarazem emocjonalnie.
  • Jest otwarty na rozwijanie ciepłych, bliskich relacji z innymi.

Autor: dr Barbara Smolińska

Źródło: http://www.edziecko.pl/rodzice/1,79360,2135304.html