szukaj      Start   Wydarzenia   Przewodnik po przedszkolu   Galeria zdjęć   Kontakt
Misja
Historia
Życiorys Św. Urszuli Ledóchowskiej
O zgromadzeniu
Tradycje
Kadra przedszkola

Zajęcia dodatkowe
Grupy
Zapisy
Kącik dla rodziców

Rodzeństwo - warto je mieć!

Czy model rodziny 2+1 jest gorszy od takiego z dwójką dzieci? Co zyskują dzieci wychowujące się z bratem lub siostrą?

Jedno? Więcej?

Niektórzy rodzice (a jeszcze częściej - dziadkowie) uważają, że dzieci wychowuje się lepiej, kiedy mają rodzeństwo. Twierdzą, że wtedy          u maluchów od pierwszych lat kształtują się umiejętności społeczne,       a i potem - już jako osoby dorosłe mają brata lub siostrę, na których mogą liczyć. Życie rodzinne jest wtedy bogatsze, a podczas uroczystości rodzinnych dookoła stołu zasiada liczna grono bliskich sobie osób.  

Inni decydują się na jedno dziecko, bo uważają, że nie byliby w stanie równo „podzielić serca" między dwoje lub troje. Argumentują, że wtedy są w stanie zapenić dziecku najlepszy start, że jedynak nie będzie musiał walczyć o swoje, że będzie miał całą uwagę i miłość rodziców. Niekiedy po prostu uważają, że nie stać ich na drugie dziecko, lub obawiają się, że nie byliby w stanie pogodzić opieki nad dwójką dzieci z intensywną pracą zawodową.

Sposoby MAMY BABY

  • Nikt nie ma prawa decydować, anie nawet sugerować wam, ile dzieci powinniście mieć. To wyłącznie sprawa twoja i partnera.
  • Nie ma „jedynego słusznego" modelu rodziny, tak jak nie ma jednej recepty na szczęście.

Za i przeciw

Każde z tych rozwiązań oczywiście ma swoje wady i zalety.

Jedynak na pewno jest lepiej „doinwestowany". Rodzice są wyłącznie na jego usługi. Zapewniają mu wszystko, na co tylko ich stać. Maluch nie musi domagać się ich zainteresowania, bo uwaga całej rodziny, wszystkich bliskich dorosłych, skupia się na nim.

Dzieci posiadające rodzeństwo na pewno dostają bardzo duże fory w szkole życia. Pierwsze ważne lekcje ważnych życiowych umiejętności odbierają w domu. Mogą przygotować się do życia w grupie, ćwicząc minispołeczności składającej się nie tylko z rodziców, ale także z podobnych sobie małych ludzi - sióstr czy braci. To, czego jedynak musi nauczyć się poza domem (albo czego nigdy się nie nauczy), dzieci z większych rodzin opanowują „mimochodem", naturalnie - wychowując     się z rodzeństwem.

Sposób MAMY BABY

Pamiętaj, że nawet jeśli rodzeństwo żyje jak pies z kotem, kłóci się i bije, to per saldo odnosi z tego korzyści. Ich kłótnie wprawdzie burzą spokój w domu, ale sprzyjają rozwojowi inteligencji emocjonalnej, która jest niezbędna do odnoszenia życiowych sukcesów oraz asertywności.

Pierwsze życiowe lekcje

Gdy ma się siostrę lub brata, od najwcześniejszych lat trzeba się liczyć z potrzebami i zdaniem drugiego człowieka. Normalne staje się to, że miłość mamy, miejsce na jej kolanach, uwaga taty, pyszne łakocie, atrakcyjne zabawki nie należą się tylko mnie. Jest ktoś, kto pragnie tego samego, co ja. Być może nie mam ochoty dzielić się z nim tymi atrakcjami, ale muszę uznać jego do nich prawo (brat czy siostra nie omieszka przypomnieć o tym stanowczo!).
Z takiego wczesnodziecięcego doświadczenia płynie bezcenna nauka    na całe życie: drugi człowiek jest tak samo ważny jak ja. To podstawa udanych relacji międzyludzkich i bliskich więzi z innymi.

Dzieci mające rodzeństwo na bezpiecznym, domowym poligonie ćwiczą umiejętności społeczne, które przydają się w życiu.

- Trenują, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, np. co robić, gdy starszy chce dominować albo młodszy dokucza i wymaga, by mu ciągle ustępować.

- Uczą się rywalizować, sprzeczać się i godzić, organizować sobie wspólne zabawy.

- W  dorosłym życiu zawsze mają kogoś, z kim łączą nie tylko więzy krwi, ale także wspólnota przeżyć, wspomnień, tradycji, sposobu patrzenia na świat. To wyjątkowa więź.

Sposób MAMY BABY

Jeśli chcesz, by twoje dzieci zostały przyjaciółmi, nie podsycaj rywalizacji między nimi. Nie stawiaj jednemu drugiego za wzór, nie porównuj dzieci, nie faworyzuj jednego w stosunku do reszty rodzeństwa. Pozwól, by maluchy same dochodziły do rozwiązań kwestii spornych.

ŹRÓDŁO: http://www.macierzynstwo.inspirander.pl/psychologia/rodzenstwo-warto-je-miec?inspager=1

Start   Wydarzenia   Przewodnik po szkole   Galeria zdjęć   Kontakt