Najlepsza różnica wieku między rodzeństwem

O ile lat powinno być młodsze drugie dziecko, żeby twoje pociechy żyły w zgodzie?              Czy jest na to recepta?

Życie z planem

Wiele z nas chciałoby dokładnie zaprojektować życie swojej rodziny, zaplanować je w szczegółach. Przywykłyśmy już do tego, że jako aktywne, silne kobiety podchodzimy    do zadań strategicznie. Najpierw plan działania, potem realizacja - punkt po punkcie.

Jednak rzeczywistość często kpi         z naszych planów i płata nam niespodzianki. Na przykład zamiast zaplanowanego pierworodnego syna, rodzi się córka, zamiast jedynaka, przychodzą na świat bliźnięta itp.

Zaczynasz myśleć o drugim dziecku i zastanawiasz się, jaka różnica wieku między starszym a młodszym byłaby najlepsza. Niezbyt mała,   bo musisz przecież odpocząć po wysiłku, jakim była ciąża, poród oraz opieka nad niemowlęciem. Ale i niezbyt duża, żeby dzieci mogły razem bawić się, znaleźć wspólny język i zostać bliskimi przyjaciółmi na całe życie.

Ile lat powinno zatem dzielić narodziny pierworodnego i drugiego dziecka?

Sposoby MAMY BABY

• Nie planuj narodzin młodszego dziecka tak, by zbiegły się           z rozpoczęciem przez starsze kariery przedszkolaka lub ucznia.   To dla kilkulatka zbyt dużo trudnych doświadczeń na raz.
  • W tej sytuacji starszemu dziecku trudno będzie polubić młodszą siostrę lub brata. Maluch zajął jego miejsce w domu, podczas     gdy to starsze zostało skazane na „wygnanie" w obce miejsce     - do przedszkola lub szkoły

Ważny nie tylko wiek

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka jest idealna różnica wieku między dziećmi.

Rodzeństwo rodzeństwu nierówne: maluchy mogą być tej samej lub różnych płci, mają rozmaite usposobienia, temperamenty. Jakość relacji między nimi zależy od bardzo wielu czynników, a różnica wieku to tylko jeden spośród nich.

Ważny jest także styl wychowania obowiązujący w konkretnym domu,    np. to, czy rodzice porównują dzieci między sobą lub faworyzują któreś z nich (choćby dużo młodszego juniora).

Także stosunek dziadków do każdego z wnuków oraz wiele innych czynników „rodzinnej konstelacji" decyduje o tym, czy dzieci będą wojowały ze sobą, czy żyły we względnej zgodzie.

Sposoby MAMY BABY

• Pamiętaj, że dzieci pojawiające się na świecie w odstępie sześcioletnim i większym to w gruncie rzeczy dwoje jedynaków   - dzieli je tak duża różnica wieku, że wychowują się „osobno".
  • Nie obciążaj pierworodnego obowiązkiem opieki nad młodszym, bo go znienawidzi! Przecież ten brzdąc to twoje dziecko, a nie starszego brata czy siosty.

Recepta na zgodę?

Istnieją jednakże okoliczności, które mogą wzmocnić rywalizację między rodzeństwem. Psychologowie zauważyli następujące prawidłowości:

1.     Im mniejsza różnica wieku między rodzeństwem, tym silniejsze współzawodnictwo.

Kiedy dzieci dzieli bardzo mała różnica wieku (mniej niż 2 lata), ich potrzeby  pokrywają się w znacznym stopniu. Dlatego istnieje silny konflikt interesów. W dodatku brak wyraźnej przewagi starszego dziecka nad maluchem powoduje, że szanse obydwojga w konkurowaniu są bardziej wyrównane. Mały nie ustąpi, starszy nie zechce być wspaniałomyślny wobec młodszego.

2.     Silniej rywalizują dzieci tej samej płci.

Dążenia i interesy dwóch sióstr lub dwóch braci nakładają się bardziej niż    rodzeństwa różnej płci. Najczęściej rywalizacja przybiera bardziej gwałtowne formy w przypadku dwóch chłopców, dziewczynki na ogół łatwiej dochodzą do porozumienia. Jednak zdarzają się odstępstwa      od tej reguły i siostry też potrafią toczyć zaciekłe batalie. Może tylko rzadziej jest to walka wręcz, a częściej wojna podjazdowa.

Sposób MAMY BABY

Różnica 2,5-3 lata to niezłe rozwiązanie.

Jest na tyle mała, by dzieci mogły się razem bawić, a na tyle duża,      by ustaliła się między nimi hierarchia porządkująca stosunki między starszym a młodszym.

ŹRÓDŁO: http://www.macierzynstwo.inspirander.pl/psychologia/najlepsza-roznica-wieku-miedzy-rodzenstwem?inspager=1