Mały manipulator

Twoje paroletnie dziecko robi z tobą, co chce. Jak to się stało, że przejęło władzę? I co dalej?

Testowanie mamy

Dzieci są bystrymi obserwatorami
oraz mistrzami w wykorzystywaniu chwil słabości rodziców. Ciągle sprawdzają, czy wyznaczone przez ciebie granice nadal obowiązują.

Wczoraj mama zakazała maluchowi samemu wychodzić na balkon,
ale czy dziś też nie pozwoli na to?
Niby jest zakaz wrzucania zabawek
do toalety, ale może tym razem mama nie zaprotestuje?

Już małe dziecko testuje cię i bada, na ile może sobie pozwolić.
Twoje zachowanie jest dla niego równie interesujące, jak inne zjawiska z najbliższego otoczenia. Dlatego eksperymentuje: w jakich okolicznościach mama przestaje być stanowcza? Co należy zrobić, żeby skapitulowała?

Czasem zdarza się, że maluch np. wpadł w złość i urządził scenę
w publicznym miejscu, a ty dałaś za wygraną. Albo dotąd marudził
i jęczał, aż osiągnął cel. Wtedy stwierdza, że mama bywa bezradna
i że pewnymi metodami można ją „skruszyć". I potem wykorzystuje
to do osiągania swoich celów.

Sposoby MAMY BABY

• Kiedy maluch wypróbowuje metodę, która poprzednim razem doprowadziła go do celu, zachowaj zimną krew i postaraj się odwrócić uwagę dziecka od zapalnego tematu.
  • Nie wolno ci ustępować pod naporem „argumentów" dziecka - także tych siłowych. Jeśli podjęłaś jakąś decyzję i jesteś przekonana, że jest słuszna, trwaj przy niej.

Cienie władzy

Władza absolutna, którą parolatek
ma nad najbliższą dorosłą osobą, działa na malucha demoralizująco. Dziecko nie czuje się bezpieczne,
bo żeby uczyć się funkcjonowania
w świecie, potrzebuje przewodnika, autorytetu.
A jakim autorytetem może być mama, która jest uległa we wszystkim i niczego nie wymaga?

Maluch w końcu dochodzi do wniosku, że skoro mama nie próbuje ukrócić jego niewłaściwego postępowania, to może ją to w ogóle nie obchodzi. A może jej wcale nie zależy na tym, żeby ono było bezpieczne i dobrze funkcjonowało między ludźmi?

Dziecko, któremu nie stawia się wymagań, może wyrosnąć na egocentryka, niezdolnego do kompromisu i pozbawionego empatii.

Sposoby MAMY BABY

• Przestań czuć się winna, gdy dziecko demonstruje swoje niezadowolenie zpowodu odmowy czy zakazu.
  • Nie musisz spełniać każdego kaprysu dziecka, nawet, gdy to budzi jego sprzeciw.
  • Nie doprowadzaj ciągle do konfrontacji z malcem, żeby udowadniać swoją przewagę. Ale nie musisz też usprawiedliwiać się z podejmowanych decyzji.
  • Przestań myśleć, że musisz zapracować na miłość dziecka. Czasem będzie ono niezadowolone, gdy nie spełnisz jego zachcianki, ale na pewno nie przestanie cię kochać.

Spokój i stanowczość

Z pewnością jesteś zmęczona taką sytuacją i obawiasz się, co będzie dalej, skoro twój manipulant ma dopiero parę lat, a już owinął sobie ciebie wokół palca.

Boisz się myśleć, co będzie np. za dziesięć lat. Wtedy rzeczywiście możesz stać się marionetką w rękach własnego dziecka. Czy jest jakieś wyjście?Czas zacząć program naprawczy!

Co można zrobić? Na pewno nie wystarczy przeczekać fazy uporu u malca w nadziei, że wkrótce wszystko „samo" się poprawi. Jeśli rodzice nie znajdą sposobu radzenia sobie z pojawiającymi się problemami z dzieckiem, lepsze czasy w ogóle nie nastąpią.

Z twojej postawy uległości wobec malucha nie wyniknie nic dobrego. Zdominowana przez kilkulatka mama na własnym przykładzie uczy dziecko, że można nie bronić swoich praw i w życiu kierować się słabością.

Jeśli nie spróbujesz odyskać władzy rodzicielskiej, szybko poczujesz się sfrustrowana i bezsilna. Bo sytuacja wkrótce stanie się nieznośna. Co więcej, maluch, który dzierży władzę w domu, też tylko pozornie jest zadowolony. Tak naprawdę nie chce mieć mamy, która jest słabsza od niego samego.

Sposoby MAMY BABY

• Zacznij być kochającym szefem w stosunku do dziecka, bo ta rola jest przeznaczona dla ciebie, a nie dla twojego parolatka.
  • Dziecko potrzebuje autorytetu i oczekuje od ciebie, że poprowadzisz je pewną ręką. To ty jesteś dorosła!
  • Spokój i stanowczość mogą wiele zdziałać.

ŹRÓDŁO: http://www.macierzynstwo.inspirander.pl/psychologia/maly-manipulator?inspager=1