Jak nauczyć dziecko optymizmu

Jeżeli chcesz, by twoje dziecko wyrosło na osobę pozytywnie nastawioną do życia, dawaj mu każdego dnia dobry przykład.

Optymizm od kołyski

Nasze negatywne odczucia udzielają się naszym bliskim, powodują nawet zachwianie ich pewność siebie. Pokonanie naszych własnych ograniczeń jest prezentem nie tylko dla nas samych, ale przede wszystkim dla naszego dziecka, naszym „darem serca".

„Nie chcę już!" - płacze pięciolatek po nieudanej próbie jazdy na rowerze. Obok stoi jego kolega - w takiej samej sytuacji, ale z uśmiechem na twarzy, jest zdecydowany próbować dalej. Dlaczego jest tak, że jedno dziecko jest otwarte na nowe doświadczenia, odważne i wesołe, wszędzie go pełno, zaś inne - ze strachem wita wszystko, co nowe        i nieznane? W dużym stopniu zależy to od wychowania.

Optymistyczne dzieci są radosne i aktywne, bardziej twórcze, szybko  i bezboleśnie potrafią rozwiązywać swoje kłopoty, nie rezygnują z zabawy, kiedy coś się im raz nie uda, umieją zachwycać się i cieszyć wszystkim, czego doświadczają.

Sposoby MAMY BABY

• W sytuacji, kiedy coś się nie udaje, wytłumacz dziecku, że  i kryzysy, i niepowodzenia czasami zdarzają się w życiu wszystkim ludziom. Dlatego warto nauczyć się je pokonywać.
  • Pokazuj dziecku, jak rozładowywać atmosferę, np. poprzez zabawę w wymyślanie niestworzonych, śmiesznych historyjek   na temat „co by było, gdyby było jeszcze gorzej".
  • Pomóż mu zrozumieć, że przyczyny niepowodzeń często są niezależne od nas. Opracujcie razem strategię, co należy zrobić, by w przyszłości zamierzone działanie powiodło się. Dzięki temu dziecko uwierzy, że każdy problem można rozwiązać

Wspólny śmiech

Wspólne przeżywanie radosnych chwil  ma wiele zalet. Oto one"

- sprzyja utrzymaniu dobrych kontaktów w rodzinie,

- cementuje rodzinę - wesołe wspólne wspomnienia zbliżają,

- zaciera podziały i granice - wpólne żarty pozwalają np. dorosłym zachowywać się dziecinnie,

- pozwala na to, co w życiu codziennym nie zawsze jest dozwolone - to miła odmiana i relaks,

- rozładowuje negatywne emocje (np. dziecięce dąsy i kaprysy) - pozwala rozwiązać sytuacje napięcia czy uniknąć konfliktów.

Chwile wspólnej radości zapamiętuje się na długo, to one tworzą najpiękniejsze rodzinne historie.

Sposób MAMY BABY

Czytajcie razem zabawne książki. Polecenia godne są takie pozycje jak: A.A. Milne „Przygody Kubusia Puchatka", L. Carroll „Przygody Alicji w Krainie Czarów", wszystkie książki A. Lindgren, a szczególnie cała seria o Pipi Pończoszance, o przygodach Karlssona i oczywiście „Dzieci z Bullerbyn"!

ŹRÓDŁO: http://www.macierzynstwo.inspirander.pl/psychologia/jak-nauczyc-dziecko-optymizmu?inspager=1