Psychika dziewczynki, psychika chłopca

Panie i panowie różnią się od urodzenia.  Dziewczynki i chlopcy nieco inaczej się rozwijają już jako niemowlęta, inaczej odczuwają        i widzą te same rzeczy.

Różnice u niemowląt

Dziewczynki tuż po urodzeniu są bardziej wrażliwe na dotyk i na dźwięk. Silniej odbierają bodźce. Mogą słyszeć nawet dwa razy głośniej niż chłopcy.   A z powodu hałasu czy bólu stają się niespokojne i płaczą. Jednak mimo to łatwiej pocieszyć je i uspokoić w niemowlęctwie, gdyż okazują większe zainteresowanie ludźmi i w ogóle otoczeniem niż chłopcy.

Kilkumiesięczne dziewczynki chętnie gaworzą zachęcane przez mamę czy tatę. Natomiast chłopcy równie chętnie co z człowiekiem mogą „rozmawiać" z zabawkami lub przyglądając się jakimś wzorom.

Dziewczynki wcześniej niż chłopcy potrafią odróżnić fotografie znanych osób od nieznajomych.

Sposoby MAMY BABY

• Chłopcy - niemowlęta także pod względem fizycznym są słabsi od dziewczynek. Rodzą się na ogół mniejsi, lżejsi i częściej chorują. Wolniej rozwijają się też ruchowo (później siadają, raczkują, stawiają pierwsze kroki).
  • Już w niemowlęctwie bardzo lubią zabawy ruchowe (np. szalone igraszki z tatą), podczas gdy dziewczynki wolą przytulanie oraz pieszczoty

Rozwój w kolejnych latach

Dziewczynki szybciej uczą się mówić, łatwiej opanowują tę sztukę i mają bogatsze słownictwo. W kolejnych latach życia robią mniej błędów gramatycznych i płynniej się wypowiadają niż chłopcy.

W okresie przedszkolnym sposób zabawy u obu płci jest odmienny. Chłopcy i dziewczynki bawią się odzielnie.

Chłopcy przyjmują do grupy osobę, jeżeli w zabawie będzie z niej jakiś pożytek, nie zastanawiają się czy ją lubią czy nie. Dziewczynki wykluczają nowe osoby, jeśli nie darzą ich sympatią. Dziewczynki chętnie przyjmują do grupy młodsze dzieci i opiekują się nimi podczas wspólnej zabawy, podczas gdy chłopcy raczej chcą przyłączyć się do starszych kolegów.

Chłopcy bardziej interesują się zadaniami przestrzennymi (konstrukcje z klocków, układanki), a dziewczynki - interpersonalnymi (zabawa lalkami, w dom).

Chłopcy lubią opowiadać wymyślone historie na tematy rywalizacji, walki, niezwykłych przygód, a dziewczynki opowiadają o domu, rodzinie, przyjaźni. Zabawy chłopców wymagają sprawności fizycznej, zręczności, dobrej kondycji i nietrudno podczas nich o wypadki i urazy. Dziewczynki są spokojniejsze, bardziej ostrożne i... mniej się brudzą.

Sposób MAMY BABY

Zdarzają się bardzo energiczne dziewczynki - ryzykantki oraz łagodni, grzeczni chłopcy. Nie oczekuj wtedy do dziecka, że będzie zachowywało się zgodnie ze stereotypem przypisanym swojej płci. Każdy ma prawo do indywidualności.

Wojownicy i opiekunki

Chłopcy mają lepszą od dziewczynek koordynację ręka - oko, konieczną na przykład w grach zręcznościowych        i w sporcie. Mają oni też lepsze poczucie perspektywy. Z większą łatwością radzą sobie w labiryntach, łamigłówkach przestrzenych oraz lepiej orientują się w terenie.
Dziewczynki szybciej uczą się czytać, ponieważ mają lepszy słuch, a podstawę nauki czytania stanowi nie widzenie lecz słyszenie.

Mózgi dziewcząt i chłopców są odmiennie przystosowane są do wykonywania różnych zadań.        Chłopcy wcześnie ujawniają zdolności konstrukcyjne i matematyczne. Chociaż dziewczęta uczą się liczyć wcześniej, to chłopcy szybko wykazują przewagę w rozumowaniu matematycznym.

Natomiast dziewczynki są bardziej spostrzegawcze, mają większą wrażliwość na kolory i lepszą pamięć.

Chłopcy są też przeciętnie bardziej agresywni, lubią współzawodnictwo, odznaczają się większą pewnością siebie, wiarą i liczeniem na własne siły. Dla dziewczynek najważniejsze jest to, czy koleżanki je lubią, wolą współdziałać niż konkurować. Są bardziej posłuszne, wrażliwe i bardziej zależy im na opinii innych.

Sposób MAMY BABY

Ucz syna wyrażania uczuć, delikatności wobec dziewcząt, empatii, a córkę zachęcaj do samodzielności, wzmacniaj w niej wiarę we własne siły oraz chwal za podejmowanie wyzwań.

ŹRÓDŁO: http://www.macierzynstwo.inspirander.pl/psychologia/psychika-dziewczynki-psychika-chlopca?inspager=1