Rysunek prawdę ci powie

Dzieci z pomocą kartki i kredek ujawniają swoje emocje, uczucia, lęki, problemy, a nawet cechy charakteru. Już prace trzylatka powoli nabierają konkretnych kształtów i ujawniają cenne informacje.

Patrz uważnie

Mama, tata i Basia. Uśmiechnięci, trzymający się za ręce. Obok, niemal niezauważalny, młodszy braciszek. Dlaczego nikt nie podaje dłoni małemu chłopczykowi? "Bo ma za krótkie rączki" - twierdzi Basia. Cóż, to mało wiarygodne wyjaśnienie...

Kiedy nasze pociechy portretują rodzinę, możemy sporo się dowiedzieć o nas samych i tym, jak postrzegają nas dzieci. Warto się chyba zastanowić, czy dobrze dzieje się w domu, gdy do sportretowania najbliższych pociecha używa wyłącznie ciemnych kolorów, a każdego członka familii umieszcza w innym, oddzielonym grubą kreską, pomieszczeniu. Jeśli dziecko ma jakieś problemy emocjonalne, psychologowie często wykorzystują prace plastyczne jako materiał diagnostyczny.

Bez paluszków

Jeśli na pierwszych w życiu prawdziwych pracach brakuje detali, może to być naturalny element manualnego rozwoju. Jeśli jednak czas płynie, a twoja pociecha wyraźnie wybiera jednego członka rodziny (np. młodszego brata), którego pozbawia rączek, czy uśmiechu, z pewnością jest to już ważny komunikat. Może zazdrosny malec w ten sposób gwarantuje sobie, że już niczego mały rywal mu nie odbierze?

Kolejność rysowania postacie zwykle odzwierciedla hierarchię uznawaną przez malucha w rodzinie. Jeśli malec więcej czasu spędza z dziadkiem, niż z tatą, niewykluczone, że tatusia narysuje później. Osoby, z którymi dziecko nie czuje się związane emocjonalnie, mogą w ogóle zostać wyeliminowane z rodziny: na rysunku ich nie ma. Niedobrze, gdy dziecko pomija siebie. Może czuje się zagubione, niepotrzebne?

Liczy się rozmiar

Często malec stara się na rysunku trzymać za rękę osobę kochaną, zapewniającą poczucie bezpieczeństwa, stąd klasyczny obrazek: kolorowa mama, tatuś w jasnych barwach i dziecko w środku. Jeśli ktoś jest wyraźnie większy od reszty i zajmuje centralne miejsce na kartce, zdaniem malucha taką właśnie dominującą rolę spełnia.   Jest podziwiany, ale w zdrowy sposób. Oznaką nieporozumień, lęku są przedmioty (choćby gruba kreska, ale i drzewo) rozdzielające malca z osobą wzbudzającą niepokój. są też przedmioty rozdzielające osoby z rodziny. Brak na rysunku osoby bliskiej (choćby dziecko wyjaśniało, że po prostu zabrakło miejsca na kartce) także może ujawniać strach, czy niechęć.

Szczęśliwe, lubiące osoby z najbliższego otoczenia dzieci, rysują krewnym wielkie uśmiechy, używają jasnych, pogodnych kolorów. Uwaga: to, że coś wygląda, jak grymas niezadowolenia, nie oznacza, że nim jest. Może to kiepski talent plastyczny i zaplanowany uśmiech po prostu się nie udał.

Co z tym charakterem?

Przebojowy malec, pewny siebie, naładowany energetycznie, rysuje długie, grube kreski. Z dużym naciskiem, wręcz zapamiętaniem, rysują często dzieci gwałtowne. Zamaszyste, chaotyczne, szybkie, często niezdarne (niezależnie od wieku) i mało staranne prace są typowe dla dzieci nadpobudliwych. Pociecha nieśmiała, pełna lęków i niepewności rysuje cienkie linie, a postaci są tak małe, że po skończeniu pracy zostaje często mnóstwo wolnej przestrzeni. Jeśli jedna osoba jest narysowana bardziej wyraźnie, wiązane są z nią silniejsze emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne.  Kiedy malec trzyma w ręku karabin, czy kij, raczej chodzi o agresję, a nie miłość, czy podziw

Uwaga! Osoba narysowana tyłem lub zupełnie bez twarzy (choć malec rysuje już detale, portretując inne osoby) może być tą, która w rozumieniu dziecka je skrzywdziła. Warto sprawę wyjaśnić, zwłaszcza, gdy na wielu pracach pojawia się nieznajomy, albo opiekun z przedszkola lub nawet ktoś najbliższy, ale zawsze w takiej nieprzychylnej formie.

ŹRÓDŁO: http://www.macierzynstwo.inspirander.pl/psychologia/rysunek-prawde-ci-powie?inspager=1