Maluch z wyobraźnią

Kreatywność do cecha ludzi inteligentnych. Jak wspomagać rozwój fantazji u małego dziecka?

A kuku!

Zdolność do wyobrażania sobie różnych rzeczy rozwija się bardzo wcześnie. Pierwsze oznaki można zauważyć
już w drugim roku życia brzdąca, jeszcze zanim zacznie on mówić.

Skoro ta cecha ujawnia się tak wcześnie, to najlepszy dowód na to,
że wyobraźnia jest ważna w rozwoju psychicznym dziecka.

Maluch w drugim roku życia powoli zaczyna pojmować, że osoby
i przedmioty istnieją także wtedy,
kiedy ich nie widzimy.

Zabawy w chowanie i znajdowanie pomagają dziecku zrozumieć,
że nie trzeba widzieć konkretnej rzeczy żeby o niej wiedzieć i o niej myśleć. Takie doświadczenia stymulują umysł malucha i prowadzą
do stopniowego rozwoju wyobraźni.

Sposoby MAMY BABY

• Baw się z maluchem w chowanego. Zakryj swoją twarz apaszką, a potem „ujawnij się", co wywoła wybuch wesołości u malca. Potem tak samo ukryj dziecko i udawaj, że go szukasz.
    Mów przy tym, co robisz: np. że zaglądasz pod stół, za kanapę
    i zastanawiasz się głośno, gdzie ono może być. W końcu odkrywasz brzdąca pod chustą. Będzie mnóstwo śmiechu
    i radości.
  • Schowaj pod kocykiem małą zabawkę i zachęć dziecko,
    by jej poszukało. Możesz delikatnie naprowadzać szkraba na trop.
    W drugim roku życia maluch już nie pomyśli, że skoro misia nie widać, to po prostu zniknął. Będzie go szukał i ucieszy się, gdy uda mu się go znaleźć

Poproszę o bilet!

Dwulatek już wie, że kiedy tata rano wychodzi do pracy, to nie przestaje istnieć. Zdaje sobie sprawę, że tata wróci. Podpatruje też, jakie czynności towarzyszą temu wybieraniu się do pracy. Maluch bierze kluczyki do samochodu, teczkę taty, wkłada na głowę jego czapkę i... staje się tatą! Jeśli wczujesz się w sytuację i będziesz mówiła do dziecka, jak do męża, brzdąc będzie zachwycony.

Córeczka szpera w torebce czy w szufladzie z twoją biżuterią. Zakłada twoje buty, wiesza sobie na szyi twoje korale i zamienia się w mamę.

Także w tym wieku dziecko potrafi już bawić się np. lalką odtwarzając znane mu sytuacje. Naśladując czynności zaobserwowane u dorosłych układa lalę do snu, a wcześniej całuje ją na dobranoc. Przykrywa troskliwie kołderką, a nawet „czyta" jej przed snem. Podobnie chłopiec bawi się swoją dużą ciężarówką. Wsiada do autka i warcząc „wyrusza" w podróż.

W tym momencie szkrab NAPRAWDĘ  jest mamą lalki lub kierowcą saomochodu. Całkowicie identyfikuje się z przyjętą rolą i wierzy w swoją przemianę w kogoś innego.

Sposób MAMY BABY

Przyłączaj się do zabaw w udawanie. Jeśli mały konduktor poprosi cię o bilet przy przejściu do pokoju, podaj mu w poważną miną jakiś kartonik. Kiedy córeczka zaprasza cię na przyjęcie, częstuje „udawaną" herbatą i szarlotką, zjedz i wypij, podziękuj i pochwal, że to było bardzo smaczne.

Małpa w kąpieli

Nieocenioną pomocą sprzyjającą rozwojowi wyobraźni jest oglądanie książek z obrazkami i czytanie dziecku. Kiedy malec ogląda ilustracje, jednocześnie słuchając treści bajki, wyobraża sobie to, co jest „między" jednym a drugim obrazkiem.

Ćwiczy też myślenie symboliczne. Widząc choćby schematyczny wizerunek psa, może naśladować jego szczekanie.

Także rysowanie jest dobrą  „gimnastyką" dla fantazji. Zacznij coś szkicować i poproś brzdąca, żeby jak najszybciej zgadł, co to jest. Każdy kolejny szczegół dodany do rysunku przybliża dziecko do udzielenia odpowiedzi.

Sposoby MAMY BABY

• Czytając lub deklamując ulubione wiersze dziecka, bawcie się odgrywając role ich bohaterów. Możesz przecież zostać panem doktorem, który bada chorego kotka, a nawet... małpą w kąpieli. To nie tylko świetna zabawa, ale także ćwiczenie wyobraźni brzdąca.
  • Wymyślaj dla malucha bajki, których bohaterami będą przedmioty lub osoby znane mu z najbliższego otoczenia. Mogą to być bajki w odcinkach - bohater będzie co dzień przeżywał nowe przygody, związane z wydarzeniami z życia szkraba i waszej rodziny.

ŹRÓDŁO: http://www.macierzynstwo.inspirander.pl/maluch/maluch-z-wyobraznia-0?inspager=1