Zabawy z rówieśnikami

Dla dziecka świat tworzony podczas zabawy jest rzeczywisty i fascynujący. Przeczytaj, co daje maluchowi możliwość bawienia się z rówieśnikami.

Jestem kosmonautą

Łóżko zmienia się w statek piratów, kredka w czarodziejską różdżkę, a lalki usadzone rzędem mogą zmienić się w widownię podziwiającą występy sławnej piosenkarki. Zabawa tematyczna rozwija wyobraźnię, pozwala popuścić wodze fantazji i przeżywać sytuacje, w których malec staje się kimś niezwykłym. Przeżywanie wyimaginowanych sytuacji rozwija inteligencję i wzbogaca wewnętrznie.

Sposób MAMY BABY

Nie sprowadzaj malucha na ziemię, gdy opowiada ci, że widział pod łóżkiem dinozaura. Nie strofuj też, że mówi nieprawdę. On nie kłamie, tylko naprawdę w to wierzy!

Uciekaj, bo cię zjem!

Zabawa może być rodzajem psychodramy, czyli spektaklu, za pomocą którego dziecko rozładowuje nagromadzone emocje. Krzycząc na „niesforną" lalkę, dziecko może rozładowywać ukrytą zazdrość, którą czuje w związku z narodzinami młodszego rodzeństwa. Udając, że jest lwem, którego boją się inne zwierzęta, może kompensować swój własny lęk.

Sposób MAMY BABY

Obserwuj dyskretnie zachowanie malucha podczas zabawy. Możesz dowiedzieć się w ten sposób, co on przeżywa, z czym sobie nie może poradzić.

Pobawmy się razem

Parolatek potrzebuje towarzystwa innych dzieci. Bawiąc się z kolegami ćwiczy zachowania społeczne. Musi nauczyć się współdziałania, szanowania opinii innych. Ma okazję do obrony własnego zdania oraz do odbycia pierwszych lekcji negocjacji. Trzeba przecież ustalić, kto będzie mamą a kto dzidziusiem, kto rzuca piłkę, a kto ją przynosi. Społeczny wymiar zabawy pozwala dziecku zdobywać umiejętności, które przydadzą się w życiu. Rozwija też jego inteligencję emocjonalną.

Sposób MAMY BABY

Zachęcaj malca do zabawy z rówieśnikami i nie interweniuj, gdy nie dzieje się nic złego. Raczej obserwuj. Już teraz widać, czy dziecko ma usposobienie lidera, czy „podwładnego" i jak radzi sobie w grupie.

Najpierw ja, potem ty

Im dziecko starsze, tym bardziej skomplikowane zasady kierują jego zabawą. Z czasem brzdąc przekonuje się, że atrakcyjne zabawy wymagają od niego respektowania pewnych reguł.  Dziecko musi nie tylko zorientować się i zrozumieć, na czym polega zabawa, ale także zachowywać się zgodnie z jej prawidłami. Na przykład już na placu zabaw trzeba poczekać na swoją kolej do karuzeli, potem zająć szybko swoje miejsce i siedzieć spokojnie, aż karuzela zatrzyma się, by można było zejść. Kiedy gra np. w piłkę, musi wywiązać się ze swojej roli (np. rzucić mocno do celu) oraz... nauczyć się radzić sobie z przegraną (kiedy do celu nie trafi).

Sposób MAMY BABY

Jeśli twoje dziecko jest jedynakiem, stwarzaj mu jak najwięcej okazji do zabaw z innymi maluchami. Nawet najbardziej atrakcyjne zajęcia z dorosłymi członkami rodziny nie zastąpią kontaktów w rówieśnikami.

ŹRÓDŁO: http://www.macierzynstwo.inspirander.pl/maluch/zabawy-z-rowiesnikami?inspager=1